Mirëmbeç, njeri dhe qytetar, zoti President ! (Romeo Kodra)

Qytetarët për Parkun dhe Presidenti_Qytetari Bujar Nishani

Me ligj në dorë dhe këmbëngulje ditë e natë ulëm kreun e institucioneve të burokracisë vertikale të shtetit shqiptar dhe e humanizuam. Në dijeninë time është hera e parë e një thyerje të tillë vertikale ku takohen NJERËZIT, përtej bindjeve politike apo partiake.

Sot, për ato pak momente të kaluara bashkë dhe duke bashkëndarë mendimet mbi një çështje qytetare, ndjeva të barabartë me mua pjesën ushqyese të institucioneve dhe makinerisë së shtetit: njeriun. Meritë e pamohueshme e njeriut dhe qytetarit Bujar Nishani, por edhe demonstrimi i parë dhe më i pastër i ndryshimit që vjen ekskluzivisht vetëm nga poshtë.

Kjo nuk vë në dyshim mosbesimin tim ndaj institucioneve dhe institucionalizimit të çështjeve qytetare, të cilat kanë vetëm një shpresë: angazhimin direkt të qytetarëve, të cilat, përndryshe, janë një apoteozë e maktheve kafkiane, siç e kanë provuar dhe provojnë shumë prej nesh.

Po ashtu si gjithkush edhe unë e di që lufta është e gjatë. Kjo ishte vetëm një betejë e fituar. Oligarkia i ka rrënjët e thella, ka korruptuar dhe, sot e gjithë ditën, vazhdon të korruptojë të gjithë sistemin, duke filluar nga ne si qytetarë e deri tek Presidenca. Askush nuk mund të dalë i palagur. Me mut apo pa mut, kjo varet nga angazhimi i përditshëm, nga menefregizmi apo nga kompromiset e gjithsecilit.

Sot Presidenti i këtij shteti, pa i hequr asnjë presje, po flet si unë. ( http://president.al/?p=33006 ) Për këtë jam i lumtur për njeriun dhe qytetarin Bujar Nishani.

Mirëmbeç, njeri dhe qytetar, zoti President !

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s