4 mendime mbi “Atelier Albania dhe nder(futja) kulturore qyteteve shqiptare. (Romeo Kodra)

  1. Formla e vjedhjes eshte bere shume e qarte. Qeveria shqiptare ka caktuar Atelier Albania per te bere projektet. Fondet qeveritare dhe te te Huajve kalohen nepermjet Fondit Shqiptar te Zhvillimit. Drejtuesi i BENETI ka lidhje direkte me Kryeministrine. KY fond i jep tenderat firmave qe jane te lidhura me PS. Keshtu po behet me Beratin dhe se shpejti me Ministrine e Kultures. Gjithashtu po krijohen firma fantazme ne Itali te cilat do aplikojne per projekte ne Shqiperi. Keto firma jane te te njejteve persoane qe jane me Lidhje ne kryeministri, por do marrin fonde ne emer te gjoja cilesise se Larte nga Jashte shtetit dghe sigurisht modernitetit. Por nga ana tjeter pervc qe do marrin fonde publike keta kane dhe luksin te mos paguajne TVSH.

    1. “Cilesia e larte” e te “jashtemve” deri tani eshte e nje niveli medioker ne mos skandaloz. Injorance e qelibarte. Mjafton te shihen konceptet e tyre mbi te cilat bazojne modus operandi-n … vetem Karabushit ne Kryeministri ia mbushin mendjen … dhe xhepat, natyrisht.
      Kur flas per prostitucion te artit dhe kultures (qe karamelos nderhyrjet infrastrukturore kombetare multimiliardereshe), flas pikerisht per kete qasje te Karabushit dhe Kokekrehures ne Ministri te Kultures (shto ketu dhe Erion Veliajn), te cilet nuk bejne tjeter vecse inflacionojne dhe sakrifikojne cdo kontribut ne ndertimin institucional te ketij vendi per interes te figures se liderit karizmatik qe duhet te na udheheqe dhe te cilit na duhet t’i falemi perjetesisht.

  2. Nuk ka shume rendesi cilesia. Aty ska te jashtem fare. Jane ca cope cope ose disa artiste zyrtare te shtetit qe jetojne midis Kinostudios dhe Parisit qe jane mjet. Ministria e kultures se shpejti do te shfrytezohet si nje mjet per te thithur fondet publike. Kete vit me me Takimin e PAqes . Do e shnderrojne Tiranen ne nje faltore midis Mekes dhe Vtikanit, si dhe me tenderat per me ndetesen tek Liqeni . Pro sfondi eshte shkaterrimi i Teatrit Kombetar qe te marrin token. kush do i kundershtoje? Culi apo Kico Londo? Prandaj u zgjodhen ata. Fondi Shqiptar i zhvillimit do organizoje tenderat qe te mos kete mundesi ankimimi ndaj tenderave ne rruge publike. JAne qerrata te medhenj. Kokekrehura eshte nje leve qe perdoret ne kete rast per te firmosur letrat dhe do i hedhin ndonje therrime.

  3. une di nje tjeter. Tek Piramida eshte pothuaj gati nje skene teatri . mjafton te investojne rreth 800.000 euro per firmen qe e ka bere tenderin dhe ajo mbaron dhe behet gati. Por tek kjo sfitojne gje se eshte tender i mbaruar. keshtu qe kane shpikur kete historine e institutit te ujrave qe eshte e pamundur ta besh skene teatri. Por aty mund te harxhohen rreth 3 mil euro. Dihet qe nga keto gjysma do firojne pjesa tjeter do behet nje sajese nga keto qe thojne shpesh ” multifunskionale” por qe ne fakt nuk vlen per asgje dhe mbi te gjitha ska kush ta perdori.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s