Falenderimi ministror dhe disa pyetje të pafajshme.

falenderim ministror

falenderim ministror

Për korrektësi Ministria e Kulturës via e mail më komunikoi dje, më 9/1/2014, mos përzgjedhjen e kandidaturës sime për postin e drejtorit të Teatrit Kombëtar. Këtij e mail-i iu përgjigja si më poshtë:

“Pershendetje,

duke Ju falenderuar per punen e bere doja – nese eshte e mundur – qe te me komunikoni (meqe konkursi eshte publik):

1 – pjestaret e komisionit perzgjedhes;
2 – platformat e tre te seleksionuarve prej te cileve do te zgjidhet drejtori i Teatrit Kombetar;

3 – formulimin me te artikuluar te mos perzgjedhjes se platformes sime;

4 – diten dhe vendin per t’me mundesuar pranine gjate paraqitjes se tre kandidateve per mbrojtjen e platformave te tyre.

Duke Ju falenderuar paraprakisht per korrektesine

Uroj nj Dite dhe Pune te Mbare.

Romeo Kodra.

P.S. E mail-i i komunikimit te mos perzgjedhjes se kandidatures sime, ky e mail dhe pergjigjia juaj eventuale ketij e mail-i do te behen publike (meqe jeni nje institucion publik).”

 

Nuk di nëse Ministria e Kulturës do t’i përgjigjet ndonjëherë këtij e mail-i. Personalisht nuk e besoj. Nuk kam patur as edhe një reagim ndaj artikullit tim “Teatri Kombëtar në udhë ose në kryq” (http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=142060) të publikuar në Gazetën Shqiptare e 20/12/2013; aq më pak pres për këtë e mail.

Reagimi i vetëm ka ardhur prej atyre pak njerëzve të cilëve Teatri u dhemb. Por, as edhe njëri prej tyre nuk është i brendshëm në TK. Ndoshta – këta të fundit – frikësohen apo i druhen 30% të shkurtimeve me të cilën Ministria e Kulturës i prezantohet drejtorëve të institucioneve kombëtare të artit. Reforma mbetet ende ‘gërshërë’ kam përshtypjen. Shpresoj të përgënjeshtrohem nga njëri prej tre kandidatëve konkurues të mbetur: Edmond Budina, Hervin Çuli, Laert Vasili.

Gjithsesi, përtej spektakolarizimit ministror të countdown-it (sikur do të nisej një DISCOVERY për një mision ndërhapësinor) të emrave të mbetur, këtyre tre kandidateve konkurues nuk u dihen idetë që kanë për TK, të cilat do i shpalosen vetëm përpara Ministrisë (komisionit të panjohur përzgjedhës dhe Ministres), së cilës nga ana tjetër mesa duket ideja e ‘publikes’ në sintagmën ‘konkurs publik’ i është disi relative për të mos thënë e dyshimtë. Kujtoj për profanët që, në thirrjen ministrore për postin e drejtorit të TK, një nga objektivat në administrim ishte:

“-Të sigurojë ligjshmëri dhe transparencë të kontratave individuale dhe procedurave të punësimit.”

Thënia “Bëni si them unë! Mos bëni si bëj Unë!” më duket e gjetur për rastin.

Për ta mbyllur, kujtoj se në artikullin tim të fundit në ‘Gazetën Shqiptare’ nënvizoja faktin që “përzgjedhja është edhe akti themeltar i fillimit të punës së mbarë”. Kjo metodë përzgjedhjeje ndjell gjithçka, por jo një ogur të bardhë për punën në Teatrin Kombëtar.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s