“Ёndrra e njё nate vere”: Antiteza artistike nё TKOB. (Nga “Gazeta Shqiptare” e 23 Qershorit 2013) Romeo Kodra

Tё shtunёn e shkuar – (8 qershor) nё Teatrin Kombёtar tё Operas dhe Baletit – u pёrshfaq premiera e versionit tё TKOB, pas atij tё Teatrit Kombёtar, tё veprёs shakespear-jane “Ёndrra e njё nate vere”. Kjo vepёr e hershme e repertorit klasik arrin kulmin dhe perfektёsinё nё versionin neo-klasik tё George Balanchine (Zhorzh Balanshin) prej tё cilit ishte marrё edhe spektakli i sё shtunёs (ndarja nё dy akte – ku nё tё parin thuret e gjithё vepra, ndёrsa nё tё dytin celebrohen martesat e personazheve kryesorё – ёshtё pikёrisht ndarja e kryer nga koreografi ruso-amerikan).

Duke qenё se vepra neo-klasike – specifikojmё edhe njё herё pёr regjizorin-koreograf Arian Sukniqi i cili nё media ёshtё shprehur disa herё pёr kёtё vepёr duke e cilёsuar si klasike – i pёrket njё rryme kaq tё qartё baleti, nuk kuptohet se si ёshtё e mundur – si regjizor – tё humbasёsh toruan nё mёnyrё kaq tё pakuptimtё dhe tё parekuperueshme. Mjafton tё hapet njё libёr historie baleti dhe tё kuptohet se ҫfarё ishte neo-klasicizmi nё balet, ҫfarё ishte spastrimi qё i bёhej pozave tё ngrira koreografike, spastrimi i mbingarkesёs dhe butaforive skenografike, ҫfarё ishte nё pak fjalё pёrqёndrimi nё dinamizmin e aparatit skenik qё nuk mohonte akademinё e prejardhjes sё vet, por pёrkundrazi i jepte njё shtysё pёrpara. Kjo gjё nuk ёshtё kuptuar nga regjizori-koreograf Arian Sukniqi i cili pёr mё shumё vendos – duke fundosur ҫdo shpresё pёr njё mbrёmje artistiko-kulturore disi tё denjё (sepse nuk pretendohet mё shumё se kaq sot … ndoshta ky ёshtё gabimi i pafalshёm i publikut shqiptar) – tё pёrdorё nga njёra anё njё lloj skenografie trepёrmasore (njё Zot e di pёrse!), qё ndёrhyn duke anuluar punёn e kostumistit (sepse drita e projektorit 3D “njollos” tё gjitha figurat skenike dhe kostumet e interpretuesve); dhe nё tjetrёn tё pёrdor korin, i cili nuk vendoset diku nё skenё (do guxim kjo punё dhe pak kreativitet) por nё tё majtё tё publikut qё i ҫorientonte me akustikёn e tmerrshme dёgjimin e muzikёs mendelsohniane (dhe pёr ҫudi kjo pёrshfaqje kishte bashkёpunimin e njё dirigjenti, njё dirigjenti kori dhe dy koncertmaestrove … as nё “La Scala” s’e kanё kёtё luks!) dhe shpёrqёndronte totalisht vёmendjen nga skena dhe balerinёt.

Personalisht nuk kam parё ndonjёherё njё pёrshfaqje nё TKOB mё tё krekosur dhe me mё shumё ‘salltanete’ (pёrveҫse prej regjizor-koreografit nёpёr media edhe prej drejtorit Zhani Ciko nё fjalёn e hapjes sё mbrёmjes kjo anti-vepёr na prezantohej si kryevepёr). Kam frikё se po humbasim edhe thёrrimet e fundit tё profesionalizmit koreografik. Nuk besoj se tё gjithё vlerёsojnё maksimalisht shkollёn e Agron Alisё, Panajot Kanaҫit (tё pёrmendur edhe nё fjalёn e hapjes sё drejtorit artistik) por tё paktёn tё gjithё – kam bindje tё plotё – u njohin profesionalizmin dhe mbi tё gjitha vetpёrmbajtjen. Kёtu jemi nё antipodet e tё sipёrpёrmendurve, dhe mbi tё gjitha jemi nё antitezё tё plotё me esencёn e artit: me teknikёn, kulturёn dhe pёrkushtimin.

Do tё kisha dashur tё thosha diҫka mё shumё pёr performancёn e balerinёve dhe koreografinё nё vetvete sepse nё fund tё fundit kishim tё bёnim me njё kryevepёr tё repertorit tё baletit, por ishte e pamundur pёr shkak tё pёrhumbjes nё mishmashin tёrёsor. Sёfundmi mund tё them vetёm qё kjo pёrshfaqje nuk i shpёtoi bulimisё dhe teprisё se ethshme tё sё pёrditёshmes skizogjene shqiptare; edhe tek kjo pёrshfaqje u duk qartazi mungesa e konkretёsisё pikёrisht nё simulimet spektakolare tё shashkave 3D apo parrullave mediatike.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s